Зимата е сезон, който се характеризира с голям интензитет на вирусни инфекции, а през този период от годината човешкият организъм страда много повече от липса на жизненоважни витамини и минерали. В допълнение със стрес и напрежение от различно естество, тялото е впрегнато да използва целия свой ресурс, за да се чувства добре и да се справи дори с обикновена настинка. Затова в периоди като този грижата за имунната система, предпазването от излишни напрежения и емоции, набавянето на ценни вещества за организма е от ключово значение за неговото добро функциониране!
Какви храни и витамини е добре да приемаме, за да държим имунната си система здрава?
Трудно е да разчитаме единствено и само на храната и специален режим на хранене, за да имаме силен имунитет, но за да имаме успешни резултати, може да направим голяма крачка и промяна, започвайки със ЗДРАВОСЛОВНО ХРАНЕНЕ и ПРИРОДЕН НАЧИН НА ЖИВОТ.
Под здравословно хранене слагаме храни, изобилстващи на витамини, които да ни дадат повече сили и енергия в зимните дни.
Сезонните зеленчуци и плодове като: тиква, зеле, броколи, брюкселско зеле, ряпа, цвекло, фенел, спанак, целина, чушки, чесън, праз, пащърнак, орехи, дюли, райска ябълка, круши, нар и други са богати точно на тези минерали и вещества, от които тялото се нуждае през този период.
Туршиите, киселото зеле – чудесен източник на все полезни бактерии.
Още от ранни времена хората са знаели как да се запазят зеленчуците за дълги периоди от време, тъй като не са разполагали с модерните днес фризери и хладилници. Те са открили процеса на лактоферментация с участието на Lactobacillus plantarum. Чрез него скорбялата и фруктозата в зеленчуците и плодовете се превръщат в млечна киселина, която убива опасните бактерии на гниенето. А знаем, че при процеса гниене се отделят газове, които са фактор за развитие на ракови заболявания. Точно затова продуктите на ферментацията са всепризнати при профилактиката срещу него. Добра причина да консумираме повече от тези храни, нали?
Защо сезонни храни?
Като начало, сезонните растения могат максимално да усвоят хранителните вещества от почвата, в която се отглеждат. Те поемат от естествените блага на земята и от слънчевата светлина, осигурявайки голямо количество фитонутриенти. А какво са фитонутриентите? Те са растителни съставки, които доказано подобряват здравословното състояние на човек. Доказано могат да намаляват и риска от сърдечносъдови заболявания, диабет, деменция, инсулт и рак.
Има храни, които съдържат фитонутриенти, и които са силни антиоксиданти с противовъзпалителни свойства.
Те могат да преобразуват гените така, че да се забави метастазирането и растежът на раковите клетки. Според проведено проучване в Австралия се доказва, че пресните плодове и зеленчуци, които се берат и замразяват през сезона, в който се култивират, са с по-добри хранителни качества от тези, които се внасят като уж „пресни“ от другаде по света.
Разбира се трудно е да разчитаме единствено на добрата диета, за да поддържаме добър имунитет. Малко от нас могат да се хранят пълноценно дотолкова, че организмът им да не изпитва никакви липси. Голяма част от нас трябва да приемат и хранителни добавки, с които да обогатим и разнообразим начина на приема на храна. Голяма част от хората нямат и достъп до сезонни, „истински“ храни, което допълнително усложнява поддържането на добро здраве!
Тук е място да споделим още веднъж, как може да използваме сезонните плодове и зеленчуци, за да засилим имунната си система профилактично, или в момент, в който тя се бори с вирусна инфекция, с 10 лесни и полезени напитки.
А кои са най-важните витамини, които подсигуряват здрава и силна имунна система и как да си ги набавим от храната виж тук:
- Витамин А
- Витамин C
- Витамин E
- Витамин D
- Цинк
- Желязо
- Целен
- Фолиева киселина
- Магнезий
Бъдете позитивни, движете се повече, смейте се повече, спете повече!
Външните фактори, за които говорехме могат да бъдат редуцирани и ограничение с редица промени в нашия начин на живот и навици. Съветваме за повече движение на чист въздух, редовна двигателна активност според възможностите. Да повишим енергийните нива с позитивизъм, повече смях, по-малко гледане на телевизия, да заложим на смеха и добрата компания, когато времето позволява! Как, научете повече тук.
Скъпи приятели, всичко описано по-горе ще даде желаните резултати само ако вашият организъм не страда от хранителна нетолерантност.
Има ли наличие на хранителна непоносимост и най-полезната храна може да се превърне във вредна за организма!
Какво е хранителна непоносимост, може да научите тук:
https://foodtest.bg/kakvo-e-hranitelna-neponosimost/
Как да откриете дали страдате от нетолерантност към определени храни, научете тук: